От 17:30 ч. на 20.02.2025 г., в рамките на „Четвъртък вечер – време за срещи“, отново ви каним на прожекция на късометражни филми. Заедно с Кинематограф.бг ще ви представим заглавията „Може и нищо общо да няма“ (2022), „Сурва“ (2023), „Вайдудула“ (2023), „Майсторът на цървули“ (2022) и „Книга за хората“ (2021), обединени от темата „Български митове и легенди“.

Предлагаме ви нови български късометражни филми, създадени през последните 5 години – филми за обичаи, традиции и занаяти, привидни случайности и житейски избори, за срещата между минало и настояще, събития и хора, за преплитането на реалността и магията в живота.

„Може и нищо общо да няма“ е документална история, в която четирима души открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра и други истории от сърцето на град Смолян.

Филмът „Вайдудула“ ни пренася в разгара на лятото насред настъпваща суша и участието на младо момиче в молебен за дъжд.

„Сурва“ разказва историята на стария български обичай за прогонване злите духове на мрака и студа, който води началото си от езически времена, когато е бил част от култа към бога на виното – Дионисий.

„Майсторът на цървули“ е разказ за промяната в живота и избора на един мъж да съхрани стария занаят на правенето на цървули.

В „Книга за хората“ се преплитат миналото и настоящето на малка селска библиотека и любовта на хората към четенето.

Входът е свободен! Заповядайте!

„Четвъртък вечер – време за срещи“

13 февруари 2025 г. (17:30 ч.)

Поредната среща в Художествена галерия – Добрич в рамките на инициативата ни да представяме филми, книги, арт проекти, творци, дискусионни срещи и лекции е посветена на книгата на Деница Кючукова „Приключения за летящи, пълзящи и четящи“.  Тя ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко чувство за хумор. Историите не са за най-малките, а по-скоро философски поглед и поучения за пораснали и непораснали деца и за възрастните, съхранили детското в себе си. „Многопластови истории, в които се редуват радост и мъка, тъгата преобладава в различни измерения, безгрижието се заменя с ангажираност, но винаги с щастлив край, носещи своите поуки. Щастието е многолико, но за да го достигнеш, трябва да опознаеш себе си и да осъзнаеш своето място в пъстрия калейдоскоп на живота.“

Коя е Деница Кючукова и кои са героите във втората ѝ книга можете да разберете в „Четвъртък вечер – време за срещи“! Входът е свободен!

Отриване – 23 януари 2025 г. от 17:30 ч.

През октомври 2024 г. Художествена галерия – Добрич се включи във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ със селекция на тема „Земята“ от фонда си. Проектът е иницииран от Фондация „Поддържане на изкуството в България“ и Съюза на българските художници. В съвместна изложба в залите на СБХ на ул. „Шипка“ 6 се представиха галериите на Бургас, Шумен, Варна и Добрич. Идеята е столичната публика да се срещне с галериите от страната чрез акценти от техните фондове, като фокусът е насочен към индивидуалния профил на съответната колекция, с препратка към историята на нейното създаване и развитие.

За 60-те години от създаването си основна тема за Добричката художествена галерия в събирателската и експозиционна дейност е земята и хората на Добруджа. Така дефинирана, темата е широка, многообхватна и е намерила пластична реализация в стотици творби, съхранявани във фонда. Тя дава възможност за философско, многопластово тълкуване, за поглед към историята на този край, за пресъздаване на пейзажа на Добруджа, земеделския труд в различните сезони, плодовете на земята и съвсем естествено предопределя тематичния обхват и профил на галерията.

Темата за Добруджа в изобразителното изкуство е  особено важна и поради драматичната историческа съдба на региона и малкото запазени художествени произведения в периода 1913 г. – 1940 г. Тя вдъхновява творци от различни поколения от страната и става повод за провеждане на големите национални общи художествени изложби „Земята и хората” в Добрич от средата на 60-те до края на 80-те години.

Произведенията, които сме подбрали, са на някои от най-големите имена в българската живопис: Иван Мърквичка, Владимир Димитров – Майстора, Александър Петров, Найден Петков, Васил Стоилов, Борис Денев, Ценко Бояджиев, Добри Добрев, Атанас Яранов, Ванко Урумов, Иван Стоилов – Бункера, Анета Дръгушану, Румен Гашаров, Светлин Русев, Петър Дочев, Кеазим Исинов.  Включили сме и творбата „Жетвари в Добруджа“ на родения в Северна Добруджа Господин Желязков, както и „Воденица“ на Никола Тахтунов и „Есенен пейзаж“ на добричкия художник Ганчо Михайлов.

Настоящата колекцията представя стиловото многообразие и търсения в българското изобразително изкуство от 90-те години на XIX в. до 80-те години на XX в. и е обединена от темата за земята, което я прави интересна и значима от познавателна, професионална и изследователска гледна точка.

През 2025 г. Художествена галерия – Добрич обогатява културната си програма, като предлага на публиката „Четвъртък вечер – време за срещи“ – поредица от представяния на филми, книги, арт проекти, творци, дискусионни срещи и лекции.

Пространството на галерията винаги е предоставяло възможност за изява на творци от всички направления на изкуството. Целта на настоящата инициатива е да продължим да запознаваме публиката в града с различни теми и личности, интересни културни и исторически обекти, художествени, музикални и литературни проекти. Опитът ни показва, че жителите на Добрич имат нужда и търсят срещи с изкуството, затова ще каним както утвърдени творци, така и млади, все още налагащи се автори.

Прякото общуване между публиката и творците е още един от начините за популяризиране на съвременните тенденции в развитието на изкуствата и за опознаване на авторите, което позволява на ценителите да следят отблизо процесите в сферата на културата.

Четвъртък се утвърди като ден за откриване на изложби и гражданите активно търсят информация за предстоящите събития, затова решихме това да е денят за вечерни културни срещи.

Първото събитие, което ХГ – Добрич организира заедно с платформата kinematograf.bg е прожекция на филми с общо заглавие „Земята и космоса“. Издигаме погледа рязко нагоре и се отправяме на едно невероятно кинопътешествие към Космоса, за да погледнем нашата планета отгоре. Да се насладим на космическата ѝ красота, да научим повече за нея, за въздействието на човешкия фактор, за миналото ѝ и за възможните сценарии за бъдещето. Редакторите на Кинематограф са заложили изтънчено съчетаване на документално и художествено късометражно кино, даващо уникална перспектива към планетата Земя.

Очакваме ви на 16 януари 2025 г. от 17:30 ч. Входът е свободен!

На 19.12.2024 г. (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич ще бъде открита годишната изложба на Дружеството на художниците – Добрич, което празнува 60 години от създаването си. В юбилейната за дружеството година ще ви представим живописни платна, графика, скулптура, рисунки, керамики, фотография и др. на утвърдени добрички творци от отминаващата 2024 г.

В атмосферата на наближаващите светли празници Художествена галерия – Добрич  и Дружеството на художниците – Добрич отправят покана към жители и гости на града, ценители, приятели и близки на местните творци да изберат своя коледен подарък от изложбата. Експозицията ще бъде в зали 1 и 2 на галерията.

Очакваме ви!

На 21.11.2024 г. (четвъртък) от 17:30 в Зала 1 ще бъде открита четвъртата самостоятелна изложба в ХГ – Добрич на Венета Ганчева. В изложбата ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.

За творчеството си Венета Ганчева казва: „С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания,които в процеса на работа са вдъхновявали и мен.
Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилната боя ми дава възможност да вплета пясъчни структури и наситени цветове в своите платна.“

Художничката е родена на 21 ноември 1977 година в гр. Добрич.

Завършва (2005) ВСУ „Черноризец Храбър“ – гр. Варна, текстил и мода и мениджмънт  в  модата при проф. В. Овчаров.
Член е на „Ателие 13“- Добрич (2005)
 

Има девет самостоятелни и много колективни изложби.

Носител е на следните награди:

2010 – Почетен знак и Грамота за принос в духовното развитие на град Добрич и художествени постижения в областта на изкуството за изложбата ” Структура Форма Цвят”

2012 – Номинация за живопис от регионална изложба – АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ- Варна.

2016 – Номинация за живопис от регионална изложба – АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ- Варна

2023 – Сертификат за най – добра картина на галерия „Београдски Биjeнале” – Белград, Сърбия

През 2024 г. честваме годишнини на художници със забележителен принос в българското изкуство – Атанас Попов (1894-1980), Христо Каварналиев (1894-1951), Георги Баев (1924-2007), Никола М. Даскалов (1924-2001). Техни творби се съхраняват във фонда на галерията. Обединяваща в подбора на творбите за изложбата е темата за морето. Художниците принадлежат към различни поколения, родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, и в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на собствените си художествени търсения. Всеки от тях оставя следа в голямата картина на новосъздаващата се маринистична традиция в младото българско изкуство след Освобождението.

През 1934 г. Христо Каварналиев (роден 1894 г. във Варна), получава голямо признание в луксозното издание по случай 50 години българско изкуство след Освобождението, където Андрей Протич пише за него като един от тримата български маринисти заедно с Александър Мутафов и Йордан Кювлиев: „Най-голямо разнообразие на морето, с неговите брегове и платноходите, и най-голямо движение на водата, разбунтувана до бесуване стихия, дава Христо Каварналиев.“ Последвалите изяви утвърждават художника, като един от най-бележитите представители на маринистиката в България. Той е голям родолюбец и радетел за освобождението на Южна Добруджа. Особено емоционален момент за него е гостуването му в Добрич с изложба от 100 платна (1929).

Атанас Попов, роден през 1894 г. в село Паскалево, Добричко, е художник, театрален деец, сценограф и режисьор, чиято дейност е свързана с културния живот на Добрич от 1928 г. до 1958 г. През 1928 г., след завършването на Художествената академия и факултета по философия в Букурещ, се завръща в Добрич и основава първата българска театрална трупа „ Студия“, която по-късно прераства в Добрички общински театър, на който е дългогодишен директор, постановчик и сценограф. През 1929 г. сп. „Добруджански преглед“ публикува обзор на уредените през годината изложби, където за участието на А. Попов се казва: „У А. Попов всяка картина е старателно разработена и завършена. Всичко е изживяно и вярно предадено… За А. Попов имаме всички данни да вярваме, че в скоро време ще заговорят за него някои от най-големите парижки художествени списания…“

За роденият в Бургас през 1924 г. Георги Баев – Джурлата морето също е съдба и житейска посветеност. Още през 1961 г. той получава Първата награда на национална младежка изложба за картината „Рибарски мрежи“. Постепенно през годините морето, брегът, рибарските мрежи и лодките губят конкретните си очертания и се превръщат в символи. Морето – синьо, зелено, виолетово, черно и постоянното присъствие на брега с рибарските мрежи и лодките, където човекът е само сянка, усещане, намек, сякаш някой току що е излязъл от кадъра, за да не наруши баланса на композицията, която с времето става все по-изчистена и все по-разпознаваема за автора. Джурлата остава докрай верен на родния Бургас, дори когато след големия пожар през 1983 г. му предлагат ателие в София. Изгорели са подготвените за изложба повече от 200 картини. От пепелището се ражда изключително силната изложба под мотото „Обикновен фашизъм“.

Никола М. Даскалов е роден през 1924 г. във Варна. Завършва философия в СУ „Климент Охридски“ в годините от 1944 г. до 1948 г. Живописец, приложник, художник- изпълнител в Българска кинематография – отдел „Мултипликация“. От 1950 до 1953 г. работи в издателство „Народна просвета“. Художник и главен художник в сп. Българска фотография (1957-1972) с прекъсвания. Проектант и изпълнител в Природонаучните музеи в Добрич, Варна,Тервел, Бургас, Исторически музей Балчик, Художествена галерия Балчик, Музей на медицината Варна.

Работи в жанровете на пейзажа и натюрморта. Урежда множество самостоятелни изложби в страната и чужбина

Постмодернист, който прави „осезаемо нематериалното и имагинерното и обогатява нашата сетивност с нова представа за света” (Ванко Урумов – от откриване на изложбата на Н. Даскалов в Добрич, 1995 г.)

На 03 октомври 2024 г. (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич се открива изложба „Графика и рисунка“ на пловдивските художници Румен Нечев и Янко Ненов. След участието им в изданията на пленер „Хартията“ от 2021 г. и 2023 г., сега те се представят самостоятелно пред публиката в Добрич. Двамата умело разказват истории, използвайки различни похвати и художествени техники – черно-бяла, силно контрастна графика, сложни, многоцветни графични листове, цветни рисунки, включващи графични елементи в преге.

Румен Нечев е роден през 1959 г. в гр. Смолян. Завършва Художествената гимназия в гр. Казанлък /1978/ и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност “Графика” /1986/ при проф. Христо Цацинов. Член на СБХ /1990/ и на Дружеството на пловдивските художници /1992/. Румен Нечев работи основно в сферата на графиката, но през последните години активно експериментира и в живописта. От 1988г. има реализирани над 40 самостоятелни и общи изложби в страната и чужбина, носител е на 25 национални и международни награди и стипендии. Участвал е в над 10 кураторски проекта с графика и хартиени обекти.

Янко Ненов е роден през 1950 г. в с. Княжево, Ямболско. Завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ /1980/ със специалност „Графика“ в класа на проф. Иван Маринов. Има над 30 самостоятелни изложби в България и чужбина в областта на скулптурата, живописта, графиката, рисунката, колажа, миниатюрата. Носител е на редица престижни национални и международни награди. Янко Ненов е единственият български творец, участвал в световния „Портрет на света“, в който участват 128 личности на нашето съвремие, допринесли за развитието на изобразителното изкуство, литературата, музиката, философията, политиката като Сезар, Умберто Еко, Габриел Гарсиа Маркес, Нелсън Мандела, Дарио Фо, Харолд Пинтър, Евгений Евтушенко, Изабел Алиенде и други.

Очакваме ви!

Ние използваме бисквитки, за да гарантираме, че Ви предоставяме най-доброто изживяване на нашия уебсайт.
Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че приемате политиката за поверителност!

Enable Notifications OK No thanks