Пленер „Хартията – Същност и намеса“ 2024 завършва с изложба в ХГ – Добрич!

Официалното откриване на изложбата с творби, създадени в дните на пленера, е от 18:00 ч. на 05 септември (четвъртък).

През изминалата седмица ежедневно ви запознавахме с програмата на пленер „Хартията – Същност и намеса“ 2024 чрез дневника на събитията с текст и снимки.

Как десетимата художници разбират същността на хартията и как творческата намеса интерпретира и променя тази същност – това предстои да видим в експонираните в две от залите на Художествена галерия – Добрич колажи, пластики, инсталации и хартиени обекти. Тазгодишното издание на пленера включва и специалното участие на изкуствоведа Румена Калчева, която ще открие изложбата.

Заповядайте!

От 28 август до 6 септември 2024 г. Художествена галерия – Добрич отново е инициатор на пленер „Хартията“. Тазгодишният проект, разработен от екипа на галерията, е под надслов „Хартията – Същност и намеса“.

Десет дни в залите на галерията ще творят изявени художници: Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо. Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага.

Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Община град Добрич, в партньорство с хотел „Вила ди Полета“.

На 1 август 2024 г. от 17:30 часа в Художествена галерия – Добрич се открива изложбата „МЕЖДУ ЧЕРНО&БЯЛО“ – графика и рисунка на Веселин Дамянов-Ves.

Любителите на българското графично изкуство, граждани и гости на града, ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники.

Творчеството на Веселин Дамянов- Вес е познато на добричката публика от участието му в пленер Хартията „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на ХГ – Добрич.

Веселин Дамянов-Вес е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен, през 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович” в Сливен със специалност „Плакат”. През 2002 г. завършва бакалавърска степен във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, факултет „Изобразително изкуство“ със специалност „Графика“, а през 2004 г. получава магистърска степен със специалност „Живопис“.

Член на СБХ от 2004 г. През 2014 г. специализира в Сите Интернасионал Дез-Арт Париж, Франция.

Има над 30 самостоятелни изложби. Участвал е в повече от 300 международни и национални изложби, конкурси и биеналета, където печели повече от 80 награди, над 20 от тях – първи.

Негови творби присъстват в музеи и частни колекции Европа – Италия, Франция, Испания, Португалия, Великобритания, Австрия, Германия, Белгия, Нидерландия, Финландия, Чехия, Словакия, Полша, както и в Китай, Канада, Тайланд, САЩ, Япония, Малайзия и други.

Автор с разнообразни търсения в областта на печатната графика, екслибриса, артистичната рисунка, карикатурата и живописта. Активен визуален артист и преподавател по изобразително изкуство. Живее и работи в Сливен.

Очакваме ви!

На 25 юли 2024 г. (четвъртък) в Художествена галерия – Добрич се открива изложба рисунки на Борис Денев, част от фонда на художествената галерия във Велико Търново. Експозицията обхваща творби на художника на военна тематика от периода на Първата световна война. Основната линия във военновременното творчество на Борис Денев е ежедневието на обикновения войник на фронта, миговете на затишие между боевете, лишенията и несгодите, времето, когато човекът в шинел остава насаме с мислите и страховете си.

За военно-документалните рисунки на Борис Денев д-р Мартин Митев, директор на ХГ – Велико Търново пише: „Психологизмът, онова задълбочено изобразяване на душевните преживявания, препраща зрителя към мисълта за „Българския войник“, за будния поглед и запечатания спомен от моментите на ужаса, преживян от войната. С необикновена психологическа задълбоченост Денев всъщност изразява с един поглед противоречивите чувства, които вълнуват всеки войник в моментите на затишие между две битки.“

На 11 юли (четвъртък) от 18:00 ч. в Художествена галерия – Добрич Емил Миразчиев ще представи монографията – албум и сайта на група РъБ. Обемната книга събира множество съществуващи архивни, документални и визуални материали, както и изследователски текст, архивни текстове на изкуствоведи и теоретици, които са имали водеща роля в осмислянето и интерпретацията на дейността на групата, като Живка Валявичарска-основен изследовател на групата, Димитър Грозданов, Диана Попова.

Формирана в Пловдив в началото на бурната 1989-а, група РъБ оставя дълбока следа в историята като една от най-силните прояви на българското концептуално изкуство от 90-те години. Изложбите, акциите и пърформансите на група РъБ събираха цялата художествена общност и превърнаха Пловдив в своеобразна столица на концептуалното и политическо изкуство. Членове на групата са пловдивските художници Албена Михайлова, Румен Жеков, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Надя Генова, Павел Алберт, Моника Роменска и Венета Маринова.

Въпреки нейния принос и влияние в сцената на съвременните визуални изкуства, явлението „РъБ“ досега остава маргинализирано в наложилите се наративи за съвременното изкуство в България. Група „Ръб“ има силно присъствие в артистичния живот на България в преломни исторически моменти и е повлияла в естетически и идеен план на много млади автори. Изявите на групата, както в зала, така и в публично пространство, променят нагласите и разбирането на публиката, свикнала с конвенционалните изложби и галерии.

Записки и документи от 1989 и началото на 1990 показват, че група „РъБ“ не е създадена като естетическа платформа, а като политическа позиция на група млади творци от Пловдив, желаещи да се разграничат от официалното ДПХ (Дружество на пловдивските художници), и да променят обществото. Представянето на книгата ще бъде съпроводено от камерна изложба с творби на групата.

На 4 юли 2024 г. (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич се открива изложбата „Тихи книги“, със съдействието на Унгарския културен институт в София.

Колекцията обхваща над 40 творби – както оригинали, така и репродукции на илюстрации на Тюнде Андраш, Агнеш Бертоти, Борока Чиби, Естер Година, Александра Грела, Юли Яшди, Тибор Карпати, Юли Литкеи, Габриела Макулт, Мариан Мараи, Кристина Марош, Кинга Рофус, Бори Руткаи, Фани Шипош, Даниел Синваи, Атила Щарк. Посетителите ще могат да видят издавани по цял свят тихи книги на егерската библиотека „Шандор Броди“, 18 дизайнерски неми книги на издателство „Чимота“, както и 3 лего-инсталации. Изложбата подхожда към жанра от две посоки: представя тихите книги като книги и илюстрациите в тях като произведения на изобразителното изкуство. Подборът е на унгарските куратори Емеше Ревес – изкуствовед, Ерика Пауер – библиотекар в отдел за детски книги и Жужана Блашке – арт мениджър.

Какво представлява „тихата книга“? На английски с израза silent book или тиха книга се обозначават книгите, които представят една свързана история без писан текст. Наименованието насочва към липсата на текст за четене, макар че историите, развиващи се чрез езика на картинките, могат да бъдат разказани както на глас, така и наум. Тези истории могат да бъдат добре познати разкази, като приказките на братя Грим, а могат да бъдат и авторски, измислени от художника. Жанрът не е обвързан с възраст и може да се отнася за малки деца или да разказва сложни истории на възрастните.

От името на Унгарския културен институт на откриването ще присъстват г-жа Ева Бедеч – асистент и финансов деловодител към Унгарския културен институт и д-р Ласло Бедеч – лектор в СУ „Св. Кл. Охридски“.

Заповядайте!

На 27 юни 2024 г. (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич се открива изложба с илюстрации от книги на изд. „Точица“ „Мисли, преди да пораснеш“.

Кирил Златков, Миглена Папазова, Ясен Григоров, Сияна Захариева, Пенко Гелев, Калина Мухова, Вяра Бояджиева, Милена Вълнарова, Мила Янева-Табакова, Юлиян Табаков, Анелия Пашова, Анна Цочева, Анна Георгиева, Аля Маркова и Ина Христова представят книги, издавани от създаването на „Точица“ през 2010 г. досега. Книги за мълчанието и за умението да говориш, светове на реалното и на въображаемото, на видимото и на отсъстващото. Надяваме се, че те ще заговорят едновременно и на днешните деца, и на онези, които малко необмислено са пораснали.

Селекцията от илюстрации е дело на Мариета Ценова. Изложбата се осъществява с подкрепата на програма „Създаване“ на Национален фонд „Култура“. Заедно с нея ще бъдат проведени творчески ателиета със Зорница Христова и Ясен Григоров. На тях децата ще имат възможността да измислят и нарисуват свой необикновен „домашен любимец“. Може би той ще стане техен въображаем приятел?

Когато детето и възрастният разговарят между две корици, възрастният пита детето, което е бил: „Какво научи, докато растеше?“
И много му се иска да е научил нещо, нещо ценно, което да каже на сегашните деца. Обаче детето, което е бил, мъничко му се смее. И като се вслушва в него, възрастният също се разсмива. Защото най-важните неща, които знае, ги знае от детето.

Художниците, представени в изложбата с илюстрации от книгите на „Точица“, представят различни моменти от този разговор между малкото и голямото. Повече от двайсет художници намират своя път към общуването с децата през книгите и през образите. Всеки от тях разказва една история, един сюжет – свързани с тези на книгата, но и съдържащи размислите на своя автор за свободата, за смеха, за вниманието към света или обратно, за радостното невнимание на въображението. За това колко приятна може да бъде хармонията между отделните елементи – и колко живително може да бъде нарушаването на тази хармония!

От 27 юни до 22 юли в залите на Художествена галерия – Добрич ще можете да се запознаете с изкуството на илюстрацията с „Мисли, преди да пораснеш: изложба с илюстрации от книги на изд. „Точица“ „Мисли, преди да пораснеш“ и изложбата „Тихи книги“ на Унгарския културен институт в София (от 4 юли). Очакваме ви!

Ние използваме бисквитки, за да гарантираме, че Ви предоставяме най-доброто изживяване на нашия уебсайт.
Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че приемате политиката за поверителност!

Enable Notifications OK No thanks