Художествена галерия – Добрич и
Сдружението на писателите – Добрич
Ви канят на среща с разказите на малкото куче Джими и неговият „Дневник…“
На 03. 04. 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич
Четириногият приятел на хората изказва своите благодарности към издателство „Лексикон“, Министерството на културата, „Пътно строителство АД“ – гр. Добрич и не на последно място на Сашо Серафимов – старателно записал разказите му.
Книгата ще представят литературният критик Драгомил Георгиев и авторът Джими.
САШО: „Дневникът на Джими“ е опит на едно малко куче да си води записки за своя живот сред хората. То няма представа от човешкото време. И защо хората са го разграфили на месеци и години. Поради тази причина неговите записки не са датирани. Малцина са и хората, които разбират кучешки език. И тъй като няма как да бъде прочетен един такъв дневник от тях, Джими ме помоли да записвам историите. Той своите записки на кучешки директно ги предава в кучешката библиотека. Интересното е, че аз също участвам в събитията, които описва моят четириног приятел, но винаги се впечатлявам от разказите му, които по-скоро приличат на шеговит укор към човешките същества и техния начин на живот. Любопитното е, че за разлика от хората, кучетата са много по-миролюбиви. Така твърди и Джими. Те затова и не носят оръжие, не водят войни. Може и да се разгневяват понякога, но любовта им към човека е много по-силна.
ДЖИМИ: Всичко, което съм разказал в тази книга е записано от Сашо. Е, някои неща, що се отнася за хората, е премълчал, за да не се обиди човешкия род, но в повечето случаи беше коректен. За себе си мога да кажа, че съм носител на много награди, заради геройствата, които проявявах в разказаните приключения – за битката ми с орела, за бягството на козите, за спасението на врабчето, което, май не беше врабче и още много други. Но най-скъпоценната ми награда е, че обичах и бях обичан.
И за финал ще ви споделя, че много ми се искаше да напиша стихотворение за свободата, защото откакто се е появил човекът, все се бори за нея. Но тя е толкова широка и необятна, пълна с революции, въстания, болки и страдания, че като влезеш в нея, се загубваш. Макар често да попадах в капана ѝ, аз все още не мога да я обясня. Затова съм измислил само припев:
Ах, ах свободата!
Ще ти изяде главата!
На 27 март 2025 г. от 17:30 ч. в Художествена галерия – Добрич се открива изложба на художника Георги Петров.
30 години след първата изложба в галерията, Георги Петров представя изложба „Пътят“, посветена на времето, израстването, изминатия път и добруджанския хоризонт, който чертае безкрая. Картините, които художникът показва, са правени в последните години и са в различни стилистични и пластични посоки, „може да се каже между стиловете“. Творчество, промъкващо се между сезони, различни пейзажи и житейски етапи.
Картините на Георги Петров наподобяват природата и живота. Платната му са пъстри, реални, но мистични, чувствени.
Изложбата няма претенция за ретроспективност и изчерпателност. Тя е „симпатичен жест, поглед към младостта, напомняне за онова сладко чувство, наречено „първо”“.
Първата изложба, 30 години по-късно.
Заповядайте да я разгледате!
На 20 март 2025 г. (четвъртък) в Художествена галерия – Добрич ще бъде открита изложба „Графика“ на преподавателите от Факултет „Изобразителни изкуства“ към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ Христо Керин и Христо Найденов. Двамата графици гостуват за пръв път в Добрич и ще представят творби, изпълнени в класически дълбокопечатни техники. В Зала 2 на галерията публиката ще може да види близо 60 графики, обединени от темите митология, музика, поезия, история, древни култури, представени чрез финия баланс между рационалния и емоционалния подход в изграждането на творбите.
Христо Керин
Роден на 09.03.1966 г. в гр. Пазарджик. През 1985 г. завършва ССХУ „Цанко Лавренов“ – Пловдив, а през 1992 г. – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Графика“ при доц. Иван Маринов. От 1993 г. е редовен асистент, а от 2005 г. е доцент по графика във Факултет „Изобразителни изкуства“ на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Работи в областта на графиката и илюстрацията. Има над 40 самостоятелни изложби. Взема участие в над 170 международни изложби, биеналета, триеналета и конкурси за графика, екслибрис и миниатюра в САЩ, Канада, Аржентина, Мексико, Китай, Япония, Белгия, Франция, Испания, Италия, Англия, Чехия, Словения, Сърбия, Турция, Македония, Русия, Румъния, Гърция, България, Полша, Португалия, Финландия, Украйна и др. носител е на десетки национални и международни награди и номинации.
Христо Найденов
Роден на 15 май 1971 г. в гр. Горна Оряховица. През 1999 г. завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Графика“ при проф. Никола Хаджитанев. От 2000 г. е преподавател и главен асистент във Факултет „Изобразителни изкуства“ към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, катедра „Графика“. През 2016 г. успешно защитава докторска степен. Има 6 самостоятелни изложби. Участник е в множество изложби в страната и чужбина. Носител на десетки награди за малка графика и екслибрис. Творчеството му е свързано предимно с областта на малката и средноформатната графика, екслибриса и илюстрацията. Използва класически дълбокопечатни техники: офорт, акватинта, суха игла, верниму и мецотинто.
В празничния месец март, броени дни преди Първа пролет, Художествена галерия – Добрич представя изложба „Цветята“, която включва 22 живописни платна от фонда на галерията.
Темата за цветята винаги е вълнувала и вдъхновявала художниците. Съвсем естествено към нея се обръщаме по това време на годината, когато природата разкрива богатството от цветове на своята палитра.
Акцент в настоящата експозиция, подредена в Зала 1 на галерията, е камерната творба „Етюд – цветя“ на Владимир Димитров – Майстора. Заглавието подсказва, че този малък живописен ескиз е подготвителен за някоя от големите пантеистични композиции на автора, но неговата свежест и експресивност, му придават висока естетическа стойност и го правят особено ценен в изучаването на процеса на създаване на завършената картина при Майстора.
В селекцията са включени произведения на автори от няколко поколения, представители на различни художествени школи: варненската – Дария Василянска, Маргарита Денева, Христо Веков и Кина Петрова, русенската – Василка Монева и Никифор Цонев, търновската – Тошко Дончев, плевенската – Йордан Кацамунски, добричката – Васил Вичев, Ангел Томов, Филип Филипов, Иван Чернев, Светослав Бъчваров.
Творците се обръщат към темата, като всеки я пречупва през собствените си живописни търсения и моментно емоционално състояние. Ярките и изразителни цветни композиции на Цветана Костуркова, Сава Савов, Христо Тодоров и Петко Абаджиев са в контраст, но и се допълват с близките до монохромност флорални композиции на Тошко Дончев и Йордан Кацамунски. Така художествената функция на цвета е изведена до универсален език.
В първия месец на пролетта жителите и гостите на Добрич имат възможност да се насладят на експозицията – ярки като колорит или с приглушена цветност, реалистични или изчистени до абстрактност форми и цветни петна съхраняват неувяхващия спомен за красотата на цветята.
Изложбата може да разгледате до 25 март.
Очакваме ви!
на дипломници – бакалаври и магистри випуск 2024 г.
от катедра “Книга, илюстрация, печатна графика” НХА
Националната художествена академия отново гостува на Художествената галерия в град Добрич. Този път на фокус е катедра “Книга, илюстрация, печатна графика”. На 27.02.2025 г. от 17:30 ч., в присъствието на Декана на Изящния факултет на НХА и ръководител на магистърска програма “Илюстрация” в специалността доц. д-р Регина Далкалъчева и на доц. д-р Капка Кънева, ще бъде открита изложбата “Книга!”. Експозицията представя проекти и книжни макети на дипломираните бакалаври и магистри от випуск ’24: Адриана Янкова, Анна Иванова, Благовеста Нейчева, Георги Бараков, Гергана Аламанова, Елизавета Белова, Йоанна Тодорова, Лора Тороманян, Неда Ангелова, Теодор Мирчев, Яна Ланкова.
В параметрите на задачата бакалаврите са предизвикани да създадат своите първи изцяло авторски детски книги, които при това са с нестандартна пространствена форма. Младежите са автори не само на илюстрациите и пластичните книжни конструкции, а и на текстовото съдържание. Магистрите, завършили “Илюстрация” и “Изкуство на книгата” (две от общо петте магистърски програми в катедрата), видимо надграждат придобитите в бакалавърския курс умения с проектите си за независими авторски издания и цялостна издателска концепция. Бъдещите книжни художници създават серии уникални, разнородни и въздействащи творби, които си пожелаваме скоро да видим в книжарниците.
От 17:30 ч. на 20.02.2025 г., в рамките на „Четвъртък вечер – време за срещи“, отново ви каним на прожекция на късометражни филми. Заедно с Кинематограф.бг ще ви представим заглавията „Може и нищо общо да няма“ (2022), „Сурва“ (2023), „Вайдудула“ (2023), „Майсторът на цървули“ (2022) и „Книга за хората“ (2021), обединени от темата „Български митове и легенди“.
Предлагаме ви нови български късометражни филми, създадени през последните 5 години – филми за обичаи, традиции и занаяти, привидни случайности и житейски избори, за срещата между минало и настояще, събития и хора, за преплитането на реалността и магията в живота.
„Може и нищо общо да няма“ е документална история, в която четирима души открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра и други истории от сърцето на град Смолян.
Филмът „Вайдудула“ ни пренася в разгара на лятото насред настъпваща суша и участието на младо момиче в молебен за дъжд.
„Сурва“ разказва историята на стария български обичай за прогонване злите духове на мрака и студа, който води началото си от езически времена, когато е бил част от култа към бога на виното – Дионисий.
„Майсторът на цървули“ е разказ за промяната в живота и избора на един мъж да съхрани стария занаят на правенето на цървули.
В „Книга за хората“ се преплитат миналото и настоящето на малка селска библиотека и любовта на хората към четенето.
Входът е свободен! Заповядайте!
„Четвъртък вечер – време за срещи“
13 февруари 2025 г. (17:30 ч.)
Поредната среща в Художествена галерия – Добрич в рамките на инициативата ни да представяме филми, книги, арт проекти, творци, дискусионни срещи и лекции е посветена на книгата на Деница Кючукова „Приключения за летящи, пълзящи и четящи“. Тя ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко чувство за хумор. Историите не са за най-малките, а по-скоро философски поглед и поучения за пораснали и непораснали деца и за възрастните, съхранили детското в себе си. „Многопластови истории, в които се редуват радост и мъка, тъгата преобладава в различни измерения, безгрижието се заменя с ангажираност, но винаги с щастлив край, носещи своите поуки. Щастието е многолико, но за да го достигнеш, трябва да опознаеш себе си и да осъзнаеш своето място в пъстрия калейдоскоп на живота.“
Коя е Деница Кючукова и кои са героите във втората ѝ книга можете да разберете в „Четвъртък вечер – време за срещи“! Входът е свободен!