ПРОГРАМА НА РАБОТИЛНИЦА ЗА ВЪОБРАЖЕНИЕ

През 2018 г. „Работилница за въображение“ продължава да работи по следните образователни програми: „Годишнини“, „Традиции“, „Рисуване по изложбени зали“, „Зелена програма“, „История на изкуството“, „Стената“, „Малката галерия“, „Картинни пъзели“, „Лятна програма“, „Техники в изобразителното изкуство“, ,,Моделиране“, „Слово и образ“ и ,,Историята в изобразителното изкуство“, „Българският принос в световното културно наследство“, „Големите майстори и малките художници“.
Пo случай 55 г. от създаването на галерията акцент предлагаме занимания, свързани с историята на галерията, както и с личностите, допринесли за създаване и обогатяване на фонда .

ЯНУАРИ
Програма „Годишнини“ и „История на изкуството“
Ивайло Петров - 95 години от рождението му – презентация и рисуване по негова картина или разказ.

ФЕВРУАРИ
Програма „Годишнини“ и „История на изкуството“
19 февруари „Памет за Левски“ – презентация и рисуване портрет на Левски.
„Георги Данчов – Зографина“- презентация и рисуване портрет на Левски или случка от живота му.
Програма „Традиции“
Баба Марта - изработка на мартеници.
Програма „Големите майстори и малките художници“
Рисуване по изложбите от фонда- „Найден Петков- нежният класик“ и „Майстори на графичните
техники“

МАРТ - ПРОЛЕТНО - ВЕЛИКДЕНСКА РАБОТИЛНИЦА
Програма „Традиции“ и „История на изкуството“
Осми март – „Осем жени художнички“- презентация и изработка на картичка за мама.
Първа пролет – картички, сувенири и др. декорации.
Рисунка на стената на тема „Пролет“, рисунки с акварел и маслен пастел на великденска тема.
Лазаровден (31 март); Цветница (1 април); Великден (8 април) - декорации с цветна хартия и филц
Рисуване по гостуващата изложба на Иван Кирков

АПРИЛ
Програма „Слово и образ“
По случай 2 април – международният ден на детската книга ще посветим занимание на писател Ханс Кристиан Андерсен и художниците, които са го илюстрирали. Рисунка по негова приказка.
22 април – Ден на Земята – презентация за хартията и направа на ръчна хартия.
Рисуване по изложбени зали.
Програма „Традиции“ и „История на изкуството“
7 април Международен ден на здравето -„ Хармонията на здравото тяло в гръцкото изкуство“. Декорация на ваза от картон. Моделиране на човешко тяло в движение – спортисти.

МАЙ – МЕСЕЦ НА БУКВИТЕ
Нощ на музеите – детска работилница.
Рисуване по изложбени зали.
Програма „Традиции“
По случай 24 май – деня на славянската писменост и култура- изработване на декоративни букви.

        ЛЯТНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ВЪОБРАЖЕНИЕ
Лятната програма е структурирана по месеци и седмици. Обявява се акцент на месеца както и за всяка от седмиците:
Понеделник - ден за нови знания (презентация), запознаване с художници, техните произведения, паметници на световната и българската изобразителна култура от древността до наши дни.
Вторник – ден за завършване на рисунките от понеделник и за експерименти с различни материали. Заниманията се провеждат в работилницата.
Сряда и Четвъртък – рисуване по изложбени зали, запознаване на децата с постоянната експозиция и творчески експерименти по произведения от нея.
Петък – ден за моделиране с глина

ЮНИ
Откриване на Лятна работилница за въображение и обявяване на конкурс „Моето лято в галерията“.
Панорамна обиколка на галерията - запознаване с нейната историята, както и хората допринесли за създаването и обогатяването на колекцията.
Програма „Рисуване по изложбени зали“ – рисуване в залата на добричките художници и зала „Златото на Добруджа“.
Програма „Годишнини“
Никола Тахтунов – 145 г. от рождението, презентация и рисунка на тема „Моят град“.
Програма „История на изкуството“
„Приказка за Древен Египет“

ЮЛИ
Програма „Рисуване по изложбени зали“- рисуване в зала 4 и 10.
Програма „Годишнини“
Господин Желязков – 145 г. от рождението, презентация и практическо занятие по картината „Жетвари в Добруджа“.
Програма „История на изкуството“
„Древна Гърция – люлка на съвременната европейска цивилизация“- презентация в три части: „Древногръцки митове и легенди“, „Архитектура и скулптура“, „ Древногръцка керамика“, както и серия от творчески занятия – украса на картонена амфора, релеф от глина, фигура на спортист от глина, рисунка по легенда и др.

АВГУСТ
Програма „Рисуване по изложбени зали“- рисуване в зала „Графика“ и зала „Хартията“ и скулптурен салон.
Програма „Годишнини“
115 г. от рождението на Златю Бояджиев, български художник (1903-1976) - презентация и рисунка по негова картина.
165 г. от рождението на Винсент ван Гог, холандски живописец (1853 – 1890) - презентация и рисунка по негова картина.
Програма „История на изкуството“
„Изкуство на първата българска държава“

СЕПТЕМВРИ
Програма „Годишнини“
Рисуване по гостуваща изложба „Българското изкуство от началото на 20 век до 40 – та година“ .
Изложба с детски рисунки по случай 55 години от създаването на галерията.

ОКТОМВРИ
Програма „Годишнини“
115 г. от рождението на Златю Бояджиев, български художник (1903-1976).
Монотипия с есенни листа.
Рисунка на есенен пейзаж и есенен натюрморт.
Рисуване по изложбени зали
.
НОЕМВРИ - месец на будителите
Програма „История на изкуството“
„Николай Павлович – художник-просветител“ – презентация
15 ноември – ден на рециклирането. Изработка на фигури от рециклирани материали.

ДЕКЕМВРИ - Коледна работилница за въображение
Програма „Традиции“
Рисунки и колажи по зимни приказки.
Коледна украса и картички.